Tento príspevok som napísal, pretože v ňom chcem vyjadriť svoje osobné názory na momentálne dianie v Bratislave a na Slovensku súvisiace s protestami proti kauze Gorila. Pôvodným dôvodom na vznik tohto príspevku boli tiež z môjho pohľadu až jednostranné názory a príspevky časopisu SME a jeho blogerov rovnako ako rozličných ľudí čítajúcich práve toto médium.
Veľa ľudí z môjho okolia sa vyjadrilo, že nie je potrebné sa osobne zúčastňovať na protestoch proti kauze Gorila. Ich argumentom bolo najmä, že ľudia budú mať možnosť vyjadriť svoj názor pri voľbách. Samozrejme s týmto názorom v podstate súhlasím. Prečo sa ale potom také kvantum ľudí rozhodlo vyraziť do ulíc vyjadriť svoj nesúhlas v mrazoch , ktoré sa dajú z pohľadu Bratislavčana označiť za sibírske?
Myslím si, že ľudia aj keď v mnohom sa nemuseli zhodovať s názormi organizátora Protestu Gorila 1 a 2, prišli svojou účasťou vyjadriť znechutenie politikou a ich nesúhlas s aktuálnym stavom politiky na Slovensku. Predpokladám, že svojou účasťou sa snažili dať najavo verejným činiteľom, že tentokrát bude verejnosť podrobne sledovať priebeh vyšetrovania kauzy Gorila a že nehodlajú nechať túto kauzu zapadnúť prachom.
Všetci dobre vieme, že protest takýchto rozmerov tu ešte od Nežnej revolúcie nebol. Aspoň je možné vidieť rozsah rozhorčenia ľudí nad politikou. Momentálnu náladu slovenských voličov vyjadroval výrečný transparent - "Nebudem voliť menšie zlo, nevolím nikoho!" Výber vhodnej politickej strany, ktorá bude korektne zastupovať moje názory v tomto štáte a nebude konať nelegálne je náročný. V mnohých stranách sa aj nachádzajú vhodní kandidáti, ale na prvých pozíciách vo volebných zoznamoch sa vždy nachádzajú osoby zo spisu Gorila.
Problémom môže byť aj samotný volebný systém, kedy by mala byť menšia ako polovičná účasť považovaná za nedostatočnú a tým pádom voľby za nelegitímne. S tým sa samozrejme spájajú rozličné technické problémy a mrhanie finančných zdrojov, avšak takýmto konaním by voliči jasne dali najavo svoj nesúhlas s kandidátmi a to by prispelo k formovaniu demokracie, priestor by sa uvoľnil pre nové tváre.
Svojím postojom nejsť voliť v súčasnosti iba dávajú priestor pre zabehnuté politické strany. Skutočne veľa ľudí sa celé obdobie vlády jednotlivých koalícií nezaujíma o aktuálne dianie v politike a ekonomike alebo majú krátkodobú pamäť a zabúdajú na kauzy z pred roka. Ľahko sa nechajú opiť rožkom a lacnými sloganmi bez faktického podloženia ich realizovateľnosti, jednoducho nazývaného populizmus. Inač si neviem vysvetliť opätovné vysoké volebné preferencie predovšetkým SMERU.
Myslím si, že ľudia už mali dosť nekonania kompetentných vyšetrovacích orgánov a nekultúrnosti politikov a preto sa rozhodli tento krát zmeniť formu demonštrácie z pozície "pred televízorom" alebo v krčme na otvorený prejav nespokojnosti. Ako som už spomínal, mnoho ľudí argumentovalo svoju neúčasť na proteste spochybnením hodnoty takéhoto protestu. Áno, v civilizovaných štátoch s politickou kultúrou by možno bolo dostatočné vyjadriť svoj nesúhlas prostredníctvom médií alebo blogov, táto cesta sa ale na Slovensku neosvedčila.
Môj názor potreby osobnej účasti na proteste podporujú viaceré fakty. Sú nimi hlavne nedoriešené kauzy minulých vládnych garnitúr, napríklad jedna veľmi známa z nedávnej minulosti - kauza Fico a nelegálne financovanie Smeru. Ako sme mohli vidieť, ľudia naozaj išli v predchádzajúcich voľbách odovzdať svoj hlas pravicovým stranám v dúfaní, že súčasná koalícia s tým niečo spraví a preto zvolili smeráckych oponentov. Dodnes sa s tým nič nestalo a ľudia majú strach, že sa na celú kauzu zabudne a vinník ostane nepotrestaný. Ako dobre vieme, pán doktor Fico stále nesedí za mrežami a mädlí si ruky na novú vládu v rokoch 2012-2016.
Prvou bariérou k výkonu spravodlivosti bola voľba generálneho prokurátora, ktorým mimochodom má stranícku príslušnosť, čo môže byť na príťaž v prípade obžaloby straníckeho kolegu (viď. Trnka). Našťastie sa podarilo úspešne zahlasovať za pána Čentéša, ktorého pokladám za seriózneho človeka. Všetci sme sa nádejali, že odteraz budú slovenské súdy o malý kúsok spravodlivejšie a že nebodaj politický zločinci skončia za svoje zločiny za mrežami.
Vyskytla sa tu ale malá chybička, pán prezident Gašparovič naďalej odmieta vymenovať pána Čentéša do tohto postu a tým mu bráni vo výkone svojej funkcie. Preto bol protest Gorila 1 pred Prezidentským palácom oprávnený, mal vyvolať verejný tlak na prezidenta SR aby naďalej neotáľal a vymenoval pána Čentéša do funkcie a nebránil mu vo výkone spravodlivosti.
Motívom pre Protest Gorila 2 mohla byť aj žiadosť o odstúpenie a nekandidovanie politikov, ktorých mená sa vyskytujú v spise Gorila. Bolo by to logickým vyústením dnešnej situácie ak by mali dotyčné osoby morálku. Nechcem aby ste si mysleli, že posunutie volieb na september považujem za dobrý nápad, ale rozumiem ľuďom ak nemajú momentálne chuť ísť voliť a neveria vo vyšetrenie kauzy. Najmä po odhalení kam až siahajú chápadlá gorilochobotnice a že sa nákaza rozšírila naprieč celým politickým spektrom.
Každopádne by sme si mali zatlieskať za to, že sme natoľko objektívni, že si chceme počkať na verdikt súdu o vine a nevine jednotlivých osôb a na tomto základe sa rozhodnúť koho voliť. Preto nám všetkým patrí uznanie ak zachovávame prezumpciu neviny a ak neberieme situáciu do vlastných rúk, ale iba chceme dať najavo orgánom činným vo vyšetrovaní kauzy Gorila, že od nich požadujeme kvalitne odvedenú prácu v rozumne dlhom časovom horizonte.
Priebeh oboch protestov vnímam pozitívne, veľká väčšina ľudí nehľadala zámienku na stret s policajtmi, neničila verejný majetok a svoj hnev držala na uzde. Myslím si, že v súčasnej situácii kedy sú ľudia veľmi rozhorčení nemože nikto od nich očakávať absolútne kľudný a tichý priebeh protestu a lá sviečková manifestácia. Pokriky sú úplne na mieste. Na druhej strane organizácia protestu bola veľmi zlá a hektická, preto tam mohlo dojsť k takým veciam, ktoré sa stávajú ak dav nie je riadený. Veľkou škodou je správanie sa stovky či dvoch stoviek radikálov, ktorý svojím agresívnym a nekultúrnym správaním sa zanechali nepekný odkaz na našej inač v rámci možností kľudnej demonštrácii.
Dúfam, že sa kauza gorila vyšetrí a na základe faktických dôkazov pôjdu za mreže tie gorily a politici, ktorí tam patria. Rovnako vyjadrujem nádej, že podobné protesty v budúcnosti nebudú potrebné a štát bude fungovať tak ako má - bez káuz a bez kradnutia.